Youtube
Pomembnejši dogodki iz zgodovine društva: |
1982 17.6.1982 so se na ustanovnem sestanku Mariborskega društva za cerebralno paralizo na pobudo dr. Erike Udovič Dovnik zbrali: Dr. Erika Udovič Dovnik, Taras Poljanec, Tanja Plemenitaš, Angela Mitič, Marija Golob, Tatjana Radisavljevič, Božena Radolič, Franc Prosnik, Evgen Lutarič, Alenka Bezget. Prvi predsednik društva je bil Taras Poljanec. Društvo si je zastavilo naloge, kot so prizadevanje za učinkovito in dobro organizirano zdravstveno in drugo strokovno pomoč ter organizacijo varstva otrok s posledicami cerebralne paralize.
1983 Mariborsko in Gorenjsko društvo sta ustanovili Zvezo društev za cerebralno paralizo Slovenije. Drugi dogodki in dejavnosti:
1985 V skladu s takratno prakso se je sedež Zveze Sonček iz Kranja preselil v Maribor, kjer ji je od leta 1985 do 1987 predsedoval Taras Poljanec.
1988 »S pesmijo in srcem«, dobrodelna prireditev v sodelovanju z Mariborskim zdravniškim društvom.
Začetek delovanja mladinske skupine:
1991 Zveza društev za cerebralno paralizo Sonček in Mariborsko društvo za cerebralno paralizo Sonček ustanovita »Sončno pot d.o.o.«, podjetje za poklicno usposabljanje in zaposlovanje oseb z invalidnostmi, ki se ne morejo zaposliti na rednem trgu delovne sile.
Praznovanje 10. obletnice društva in veliko srečanje vseh društev za cerebralno paralizo Slovenije na vrtu Doma invalidskih organizacij pod pokroviteljstvom županje Maribora Magdalene Tovornik.
Okrogla miza o osnovnošolskem izobraževanju oseb s posledicami cerebralne paralize v sodelovanju z OŠ Gustava Šiliha in Zvezo društev za cerebralno paralizo Slovenije.
1994 Ustanovitev VDC Varstveno delovnega centra kot skupnega projekta društva in Zveze Sonček, sprva deloval na Trubarjevi ulici v Mariboru. Drugi dogodki in dejavnosti:
1995 V okviru projekta Korak k Sončku gledališka skupina centra Sonček Maribor uprizori lutkovno igrico VEVERIČEK POSEBNE SORTE skupaj z oblikovalcem lutk Tomažem Zupančičem. Uspešno gostovanje po slovenskih osnovnih šolah in aktivno prizadevanje za spreminjanje odnosa do otrok in odraslih, ki so zaradi svoje razvojne motnje drugačni.
1996 LISJAČEK V LUNINEM GOZDU, nova premiera gledališke skupine centra Sonček Maribor po pripovedi Svetlane Makarovič, v priredbi in režiji Bojana Maroševiča ter skupen nastop oseb s posledicami cerebralne paralize in priznanih lutkarjev iz Lutkovnega gledališča Kobanci iz Kamnice. Druge dejavnosti:
1996-1998 Boj proti diskriminatornemu odnosu kopališča Fontana do oseb z invalidnostjo, veliko odmevov v medijih in celo demonstracije v podporo Sončkovim prizadevanjem za enakopravnost oseb s posebnimi potrebami.
1997 15-letnica društva in organizacija posveta na temo »Ustvarjanje pogojev za neodvisno in samostojno življenje«.
1998 Prve počitnice »Na kmetiji« v Svečini, začetek terapevtskega jahanja, uspešen program kuharskega tečaja in otvoritev novih prostorov enote Varstveno delovnega centra Maribor na Pobrežju.
1999 Začetek programa terapevtskega in rekreativnega plavanja.
V VDC Sonček na Pobrežju Sončkova igralnica in izposojevalnica igrač in druge dejavnosti:
2001 Gledališka skupina Odpisani prejme zlato značko spremljevalnega programa Borštnikovega srečanja za odlično predstavo KRALJI IN LOPOVI.
2002 20-letnica društva in veliko vseslovensko srečanje Zveze Sonček na Sončkovi kmetiji v Vrtičah pri Kungoti z udeležbo preko 700 članov.
Dobrodelni koncert Srednje ekonomske šole za delovanje Mariborskega društva za cerebralno paralizo Sonček in druge dejavnosti:
2004 Začetek obnove Sončkove kmetije v Vrtičah pri Zgornji Kungoti ob požrtvovalnem sodelovanju članov Mariborskega društva za cerebralno paralizo in z donacijo Lady Miloške Nott.
2005 Otvoritev osrednjega objekta v rekreacijskem centru Sonček v Vrtičah ter Henklovih lesenih hišic in otroškega igrišča ob zelo dejavnem sodelovanju članov Mariborskega društva za cerebralno paralizo Sonček.
Intenzivno nadaljevanje programov:
2007 Začetek gradnje bazena v rekreacijskem centru Zveze Sonček v Vrtičah s pomočjo finančnih sredstev Mariborskega društva za cerebralno paralizo Sonček.
Otvoritev bazena v Rekreacijskem centru Zveze Sonček v Vrtičah in
2009 Podelitev nagrade Naj dobrodelnost za leto 2009 Mariborskemu društvu za cerebralno paralizo Sonček v organizaciji revije Mariborčan na prireditvi v Slovenskem narodnem gledališču Maribor in
2010 Uvedba celoletnega rednega programa terapevtskega jahanja pod vodstvom hipoterapevtov in specialnih pedagogov v jahalni dvorani na Meljskem hribu v okviru Jahalne šole Mihael Kovačič ter drugi dogodki in dejavnosti:
2011 Dan odprtih vrat terapevtskega jahanja na Meljskem hribu in:
2012 Praznovanje 30. obletnice Mariborskega društva za cerebralno paralizo Sonček in organizacija vseslovenskega srečanja Zveze društev Sonček v Vrtičah ter:
2013 Predstava RAZSTAVA SRC na več mariborskih osnovnih in srednjih šolah ter drugod po Sloveniji in ob 30. obletnici Zveze Sonček pod pokroviteljstvom predsednika republike Boruta Pahorja v dvorani Španskih borcev Ljubljani in:
2014 Ustanovitev Plesne skupine Sonček – redna vadba plesa na vozičkih s hodečim soplesalcem pod vodstvom plesne šole Zebra iz Ljubljane in z udeleženci finala Slovenija ima talent; produkcija Plesne skupine v dvorani OŠ Gustav Šilih ob koncu šolskega leta ter:
2015 Gledališka predstava RAZSTAVA SRC v hrvaškem jeziku kot IZLOŽBA SRCA, gostovanje v Bosni in Hercegovini v Zenici in Kakanju ter na Hrvaškem v Varaždinu januarja 2016 ter:
2016 Ekskurzija v Bruselj, obisk evropskega parlamenta na povabilo evropske poslanke Romane Tomc ter:
2017 Vseslovensko srečanje Zveze društev Sonček v Vrtičah in praznovanje 35. obletnice delovanja Mariborskega društva za cerebralno paralizo Sonček. Zahtevna organizacija v rokah Mariborčanov tudi tokrat uspela s preko 700 udeleženci. Druge dejavnosti in dogodki:
Dosedanji predsedniki društva:
|